قوانین نیوتن و یک سوال !!!!

دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
4
0
0

آزمایش زوج بادکنک ها !

دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
4
0
0

یک سوال ؟

سه‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
4
0
0

پیام آغاز سال تحصیلی

دوشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۷
4
2
0
مهر
۱۳۹۷
۲۳

با سلام

فیلم های 15 دقیقه ای از محتوی فیزیک سال دوازدهم  باید از دستورالعمل زیر پیروی کنند تا در مرحله داوری آثار قرار گیرند.

دستورالعمل تهیه  فیلم 15 دقیقه ای از محتوی فیزیک سال دوازدهم

مهر
۱۳۹۷
۲۳

با سلام 

از: گروه فیزیک استان یزد

به: سرگروه های محترم مناطق و نواحی استان یزد

به پیوست، فرم ارزیابی و نحوه امتیازدهی عملکرد سالیانه گروه تقدیم می گردد.

فرم ارزیابی عملکرد سالیانه مناطق و نواحی

مهر
۱۳۹۷
۲۳

با سلام و وقت بخیر

از: گروه فیزیک استان یزد

به: سرگروه های محترم مناطق و نواحی استان یزد

برنامه عملیاتی گروه آموزشی درس فیزیک استان جهت ملاحظه و اجرا خدمتتان اعلام می گردد. مقتضی است سرگروه های محترم مناطق و نواحی، برنامه عملیاتی خود را بر اساس آن تدوین کرده و حداکثر تا روز پنجشنبه مورخ دهم آبان ماه 97 به ایمیل گروه آموزشی فیزیک استان به نشانی   kavosh.gr@gmail.com   ارسال نمایند.

برنامه عملیاتی گروه فیزیک استان یزد

مهر
۱۳۹۷
۱۶

کشش سطحی  ویژگی‌ای در مایع‌ها است که باعث می‌شود لایه بیرونی آن‌ها به صورت ورقه‌ای کشسان عمل کند. این همان ویژگی‌ای است که موجب ربایش دو سطح مایع به یکدیگر می‌شود؛ مانند دو قطرهٔ آب که همدیگر را می‌ربایند و قطرهٔ بزرگ‌تری می‌سازند. کشش سطحی کمیتی است که بعد نیرو در واحد طول یا انرژی در واحد سطح دارد .

کشش سطحی از جنس نیروی بین مولکول های مایع است. پس چرا این نیرو در لایه های زیرین مایع تاثیرگذار نیست و صرفا در سطح مایع وجود دارد؟؟


مهر
۱۳۹۷
۱۶

قوانین نیوتن و یک سوال !!!!

دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
4
0
0

قوانین حرکت نیوتن عبارت است از سه قانون فیزیکی که بنیان مکانیک کلاسیک را شکل می‌دهند. این قوانین ارتباط مابین نیروهای وارد آمده بر یک جسم وحرکت آن را به دست می‌دهد. این قوانین را می‌توان بدین صورت خلاصه کرد:

قانون اول: در یک دستگاه مرجع جسمی که تحت تأثیر یک نیروی خارجی نباشد یا ساکن است، یا با سرعت ثابت در حال حرکت است.

قانون دوم: شتاب یک جسم برابر است با مجموع نیروهای وارده بر جسم تقسیم بر جرم آن. فرمولی که از این قانون برمی‌آید  {\displaystyle F=ma}  به معادله بنیادین مکانیک کلاسیک معروف است. اصول این معادله به این است که شتاب جسمی که تحت تأثیر نیرویی ایجاد شده، متناسب و در جهت حرکت آن است.

قانون سوم: هر گاه جسمی به جسم دیگر نیرو وارد کند، جسم دوم نیرویی با همان اندازه و در جهت مخالف به جسم اول وارد می‌کند.


سوالی که در ایجا می توان مطرح کرد بدین صورت است: 

طبق قانون اول اگر نیروی خالصی به جسم وارد نشود، جسم حالت خود را حفظ می کند و طبق قانون دوم اگر نیروی خالصی به جسم وارد شود، جسم حرکت می کند. با این توصیف، چه نیازی به تعریف جداگانه دو قانون مجزا است؟


مهر
۱۳۹۷
۱۶

آزمایش زوج بادکنک ها !

دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
4
0
0

وسایل لازم: دو عدد بادکنک شبیه به هم، دو عدد لوله کوتاه، شیر رابط

شرح آزمایش: در ابتدا شیر رابط را بین دو لوله قرار می دهیم. پس از آن، در یکی از بادکنک ها می دمیم و آن را به اندازه ای متوسط باد می کنیم و به انتهای لوله متصل می کنیم.  در بادکنک دیگر نیز می دمیم و آن را بیشتر از بادکنک اول، باد می کنیم، سپس این بادکنک را نیز به انتهای دیگر لوله متصل می کنیم. اکنون مجموعه ای شامل دو بادکنک غیر هم اندازه ی باد شده که با یک لوله به هم متصل هستند در اختیار داریم که به علت بسته بودن دریچه ی شیر رابط، نمی توانند با هم هوا مبادله کنند. 

اگر شیرا رابط را باز کنیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ علت چیست؟

مهر
۱۳۹۷
۱۷

یک سوال ؟

سه‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
4
0
0

چرخی به شعاع R، روی سطحی افقی، بی لغزش، می غلتد. P نقطه ای است که روی چرخ علامتگذاری شده است. با گذشت زمان، چرخ نیم دور چرخیده است. 

الف- جابجایی نقطه P را محاسبه کنید.

ب- مسافت طی شده ی نقطه P را محاسبه کنید.

مهر
۱۳۹۷
۱۶

آرتور اشکین


"آرتور اشکین"(Arthur Ashkin) فیزیکدان آمریکایی در سال 1922 میلادی در نیویورک متولد شد. وی در سال 1960 میلادی کار خود را در حوزه نورهای لیزری آغاز کرد که منجر به اختراع "انبرک‌های نوری" در سال 1986 شد.

"انبرک نوری" یکی از ابزارهای علمی است که در آن از پرتو لیزر با قابلیت فوکوس بالا برای ایجاد نیروی جاذبه‌ یا دافعه استفاده می‌شود.

•  از کاربردهای این ابزار می‌توان به "اندازه‌گیری خواص الاستیک DNA با نگه داشتن زنجیره‌هایی از مولکول‌ها و کشیدنشان"،" مطالعه خواص تولیدکننده نیرو در موتورهای مولکولی"، " بازکردن پروتئین‌ها"، "مطالعه ذرات"، "انجام میکرو جراحی‌ها با ترکیب دیگر پرتوهای لیزری" و "اندازه‌گیری خواص غشاء نورونی" اشاره کرد.
•  اشکین پیش از این در سال 1977 میلادی در حوزه "توسعه روش‌های خنک‌کردن و تسخیر اتم با لیزر" با "استیون چو" همکاری کرد که منجر شد "استیون چو" به همراه دو فیزیکدان دیگر جایزه نوبل فیزیک در سال 1997 را از آن خود کنند.
•  وی تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه "کلمبیا" اغاز کرد و در همان دانشگاه تکنسین آزمایشگاه "پرتو" شد.
•  اشکین با اتمام گذراندن "فیزیک " در دانشگاه "کلمبیا" به دانشگاه "کرنل" رفت و در آنجا به مطالعه "فیزیک هسته‌ای" پرداخت.
•  وی مدرک دکتری خود را از دانشگاه "کرنل" دریافت کرد و در آزمایشگاه‌های "بل" و شرکت تجهیزات مخابراتی آمریکایی " لوسنت" مشغول به کار شد.

طی سال‌های 1960 تا 1961 وی در حوزه امواج "مایکرو ویو" به تحقیق پرداخت و پس از آن کارهای تحقیقاتی خود را در حوزه "لیزر" ادامه داد.

جرارد مورو

"جرارد مورو"(Gérard Mourou) فیزیکدان اهل فرانسه است که جایزه نوبل فیزیک 2018 را کسب کرد.
مورو در سال 1944 در فرانسه متولد شد.
وی در حوزه مهندسی برق و لیزر پیشگام است. وی به همراه " دونا استیرک‌لند"(Donna Strickland) دیگر برنده نوبل فیزیک 2018، در حوزه اختراع تکنیکی به نام "CPA" کار کرد. این دو دانشمند به همین دلیل نیز "نوبل" را از آن خود کردند.
" CPA" تکنیکی برای ایجاد" لیزرهای پالسی ‌فوق‌ کوتاه" است.
مورو در سال 1990، مرکز "علوم نوری فوق سریع"(CUOS) را در دانشگاه "میشیگان" ایجاد کرد.
مورو تاکنون موفق به کسب جوایز مخلتلف و معتبر علمی شده است.

دونا استریکلند

"دونا استریکلند"(Donna Strickland) سومین نفری است که موفق شد جایزه نوبل 2018 را به دست آورد.

"دونا استریکلند" در سال 1959 میلادی در کانادا متولد شد و تحقیقات خود را در حوزه لیزر انجام داده است. وی سومین زنی است که موفق به دریافت جایزه "نوبل" فیزیک شده است.

گفتنی است تکنیکی که استریکلند و مورو توسعه دادند، برای تولید پالس‌های فوق‌کوتاه و قوی در جراحی، پزشکی و مطالعات بنیادی علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

"دونا استریکلند" مدرک مهندسی فیزیک خود را از دانشگاه "مک‌مستر"(McMaster University)  کانادا دریافت کرد و در سال 1989 دکتری خود را در رشته "نورشناسی" از دانشگاه "راچستر" آمریکا کسب کرد.

وی هم‌اکنون استاد دانشگاه "واترلو"(Waterloo) کانادا است. "استریکلند" نیز تاکنون توانسته جوایز معتبر علمی را از آن خود کند.

جایزه نوبل معتبرترین جایزه‌ای است که در حوزه‌های علمی به یک دانشمند تعلق می‌گیرد. جایزه نوبل در سال ۱۸۹۵، به وصیت کارخانه‌دار و شیمی‌دان سوئدی، آلفرد نوبل که بیشتر او را به دلیل ابداع دینامیت می‌شناسند پایه‌گذاری شد.

در سال ۱۹۰۱ میلادی، نخستین جوایز این بنیاد اهدا شد. طبق وصیت وی، پنج جایزه به‌طور سالانه در رشته‌های فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی، ادبیات و صلح؛ به افرادی تعلق می‌گیرد که بیشترین خدمت را به مردم کرده باشند. اگرچه وصیت‌نامه نوبل، بنیانگذار این جوایز بود اما طرح او کامل نبود و به دلیل پاره‌ای موانع ۵ سال طول کشید تا بنیاد نوبل تأسیس شود. در ۱۰ دسامبر سال ۱۹۰۱ نخستین جوایز نوبل اهدا شد.

مهر
۱۳۹۷
۰۹

پیام آغاز سال تحصیلی

دوشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۷
4
2
0

گروه فیزیک استان یزد آغاز سال نو تحصیلی و بهار دانش ورزی را به همه اندیشه ورزان و کوشندگان راه دانایی شادباش می گوید و برای همگان فرداهای بهتر و موفقیت در بهسازی زندگی جامعه ی بشری را آرزومند است.« شاداب و مانا باشید»

تیر
۱۳۹۷
۱۶
درودبرهمگان- زمان فرستادن مقاله به نوزدهمین همایش کشوری آموزش فیزیک ایران، شیراز6تا8 شهریور97، تا 22تیرماه تمدید شده است. همکارانی که مقاله ای دارند هرچه زودتر بفرستند.- شادباشید- گروه فیزیک استان یزد