در سالن ۱۳۲۵ خورشیدی که برق و باتری همه گیر نبود ، برخی خانواده های ایرانی از نفت برای روشن کردن رادیوهایشان استفاده می کردند!
روش کار رادیو نفتی این گونه بود که نفت در مخرن یک چراغ نفتی ریخته می شد و حرارت چراغ ، پره هایی که اطراف شعله آن بودند را گرم می گرد و این حرارت در فرایندی تبدیل به انرژی محدود الکتریسیته می شد و رادیو را به کار می انداخت.
نمونه رادیوی نفتی "رادیو ندریا مدل ۹۰۱" بوده است.
 
 
ادامه بحث در ادامه مطلب
 

این رادیو ساخته اوایل قرن بیستم میلادی است. جنس قطعات این رادیو روسی و چینی است. این رادیو دارای 2 بخش رادیو و مولد الکتریسیته است.
 
 
 
» بخش رادیو :
 
این بخش از نوع لامپی و غیر ترانزیستوری است. و لامپ وظیفه تقویت امواج را بر عهده داشت لذا مولد برق قوی تری هم نیاز داشته است.
 
 
 
» بخش مولد الکتریسیته :
 
اساس کار این مولد انرژی گرمایی است که به انرژی الکتریکی تبدیل می شود و انرژی توسط سیمهای رابط به رادیو منتقل می گردد. ترمو الکتریک با استفاده از پدیده های گرما برقی مبتنی بر تغییر اختلاف پتانسیل در نتیجه تغییر اختلاف دماست. چنانچه در مداری مرکب از دو میله فلزی غیر همجنس مثل آهن و مس که در یک نقطه به هم اتصال داده شده اند و نقطه مشترک گرما داده شود در 2 سر آزاد فلزات جریانی برقرار می گردد که به ازای هر 100 درجه سانتیگراد اختلاف دما "5"میلی ولت برق تولید می شود. برای بکار انداختن وسایل برقی کم مصرف از جمله رادیو با افزایش تعداد پیلها و اتصال آنها به صورت سری به هم می توان ولتاژ و جریان مورد نیاز را تولید نمود . پیلهای ترموکوپل درون حفره ای استوانه ای و 2 جداره از جنس آلمینیوم که بر روی حباب شیشه ای چراغ نصب است،جاسازی شده اند.
 
اطراف بخش ترموکوپلها پره هایی قرار گرفته اند که عمل اختلاف دما را انجام می دهند.
 
محل اتصال سیمها توسط چراغ نفتی داغ می شوند و برق مورد نیاز تامین می گردد.
 
 
 
» برای بکار انداختن این رادیو 2 نوع ولتاژ مورد نیاز است.
 
1- جریان 1.5 ولت برای روشن نگهداشتن لامپها
 
2 – جریان 91.5 ولت برای استفاده در سایر بخش های رادیو از جمله بلندگو
 
 
 
» وسیله تولید گرما در این رادیو یک چراغ لامپای قدیمی است به همین خاطر این رادیو به چراغ نفتی مشهور شده است.
 
 
 
» بخش های مختلف پیل ترمو الکتریک عبارتند از:
 
1 – دستگاه مولد گرما(چراغ نفتی)
 
2 – حفره استوانه ای جهت دریافت گرمای حاصله
 
3 – مجموعه ای از پیل های کوچک که کنار هم قرار گرفته اند و از نظر الکتریکی به هم وصل هستند.
 
4 – پره های خنک کننده آلمینیومی که در اطراف حفره قرار دارند و نقش رادیاتور را برای مولد ایفا می کنند و برای ایجاد اختلاف دما در دو سر میله ها بکار رفته است.